Založ si blog

Dnes banky postupujú zvláštnym spôsobom, nepripomína to obdobie krízy a situáciu z r. 2008?

Na zamyslenie, dnes banky postupujú zvláštnym spôsobom, nepripomína to situáciu z r. 2008?

Pripomeňme si, keď pred jedenástimi rokmi, v septembri roku 2008, padla v USA jedna z najväčších a najstarších investičných bánk – Lehman Brothers. Americký finančný obor vtedy musel vyhlásiť bankrot, ktorý je dnes vnímaný ako jeden z kľúčových momentov pre začiatok svetovej finančnej krízy. Avšak pád Lehman Brothers bol len vyvrcholením dlhodobejších problémov, do ktorých sa vtedy dostal americký hypotekárny trh a naň napojené finančné inštitúcie. Svetovú finančnú krízu v roku 2008 (a doznievajúci ešte dnes) tak môžeme vnímať ako dôsledok americkej hypotekárnej krízy.

Banka Lehman Brothers pôsobila na trhu dlhšie ako 150 rokov. V roku 2008 sa jej však stali osudnými hlavne zlé investície do realít v hodnote 60 miliárd dolárov a tiež neschopnosť nájsť investičného partnera, ktorý by ju zachránil. Americký centrálny bankový systém (FED) iným problémovým finančným inštitúciám v minulosti niekoľkokrát pomohol, pretože sa obával, že by ich pád mohol vyvolať krízu v celom systéme. V prípade Lehman Brothers už ale nechcel dať k dispozícii peniaze daňových poplatníkov. Americká vláda tak banku nechala po piatich dňoch krízových rokovaní padnúť. Lenže v Lehman Brothers mali peniaze aj ďalšie banky vrátane európskych. Veľkou mierou sa vďaka tomu dostali do podobných problémov a finančná kríza sa veselo preliala až za oceán. Len o necelé dva týždne neskôr uzavrela americká vláda najväčšiu domácu sporiteľňu Washington Mutual. A jej pád sa stal najväčším krachom v histórii bankového sektora USA.

Poďme sa ale vrátiť späť na začiatok svetovej krízy – teda k americkej hypotekárnej kríze. Vysvetliť jej presné príčiny vôbec nie je ľahké, ale veľmi zjednodušene povedané stáli za krízou amerického hypotekárneho trhu nesplácané hypotéky poskytované klientom so zlou úverovou minulosťou. Ľudsky povedané – vlastný dom si na hypotéku zhotovovali aj tí Američania, ktorí si to proste a jednoducho nemohli dovoliť, a ktorým by banky správne hypotéku vôbec poskytnúť nemali.

V okamihu krachu Lehman Brothers sa začali ďalej prepadať akciové trhy nielen v USA, ale postupne aj v Európe a Ázii. Samotné hypotekárne úvery prestali byť hlavným dôvodom pokračovania krízy, ktorá sa v tú chvíľu kvôli prepojenosti svetovej ekonomiky zmenila z americkej hypotekárnej krízy na finančnú svetovú krízu. Jej dôsledky podľa mnohých odborníkov pociťujeme dodnes.

Otázky na mňa a Sme rodina ktoré dostávam sú zaujímavé, ale opodstatnené a tak odpovedám.

30.10.2019

Otázky ktoré dostávam sú zaujímavé, ale opodstatnené. Ani sa nedivím, ak médiá všetko otáčajú a najmä niektorí nasadení konšpirátori, ktorí majú úlohu spochybňovať relevantnosť viac »

Obchodná a investičná dohoda TTIP by dala nadnárodným spoločnostiam právomoc súdiť vlády kvôli rozhodnutiam, ktoré by poškodili budúce zisky nadnárodných spoločností.

28.10.2019

Európa musí vystúpiť z tieňa USA a začať sledovať vlastné záujmy, inak ju objatie jej veľkého brata zadusí." Treba si uvedomiť jednu závažnú vec: je strašne naivné, ak sa niekto domnieva, viac »

09-mikulas-4x

Mikuláš rekordér je na roztrhanie

06.12.2019 18:32

Viac ako polstoročie rozdáva deťom radosť a je slovenským rekordérom. Dokonca má na to certifikát.

polícia, zadržanie, obvinený

Polícia sa vrátila do domu tyrana. Hľadala v Hronci mŕtveho novorodenca?

06.12.2019 18:00

Okolie domu, kde štvorročný Martinko býval s rodičmi a tromi súrodencami, začali muži zákona prehľadávať už vo štvrtok večer.

Ropná plošina

Krajiny OPEC sa dohodli so spojencami na výraznejšom znížení ťažby ropy

06.12.2019 17:00

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa dohodli, že v 1. štvrťroku budúceho roka znížia svoju ťažbu o ďalších 500 000 barelov denne.

SR Bratislava súd zmenky ÚVV Markíza Marian Kočner

Prokurátorovi z Threemy dočasne pozastavili výkon funkcie

06.12.2019 16:58

Prokurátorovi Palovičovi ešte v lete tohto roku zaistili policajti mobilný telefón. Dôvodom bola komunikácia s viacnásobne stíhaným podnikateľom Marianom Kočnerom.

robertto045835kovac

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 4202x
Priemerná čítanosť článkov: 1401x

Autor blogu

Archív