Založ si blog

Obchodná a investičná dohoda TTIP by dala nadnárodným spoločnostiam právomoc súdiť vlády kvôli rozhodnutiam, ktoré by poškodili budúce zisky nadnárodných spoločností.

Európa musí vystúpiť z tieňa USA a začať sledovať vlastné záujmy, inak ju objatie jej veľkého brata zadusí.“ Treba si uvedomiť jednu závažnú vec: je strašne naivné, ak sa niekto domnieva, že dohody ako TPP či TTIP majú za cieľ zabezpečiť blahobyt pre všetkých. Takáto zásada nikdy nebola základom svetového biznisu. Hlavnou úlohou týchto zmlúv je zaistiť prepych pre USA.

Niet pochýb o tom, že táto filozofia oslabí Svetovú obchodnú organizáciu, pre ktorú už v novom systéme dohôd nie je miesto. Platí, že akákoľvek dohoda mimo WTO je dohodou politickou. Problémom je najmä to, že namiesto globálnej spolupráce sľubovanej v deväťdesiatych rokoch sa vytvárajú ekonomické bloky s hrozbou obchodnej vojny, ktorá je na stupnici eskalácie konfliktu na 9. eskalačnom stupni, pričom 13. stupňom je už otvorená vojna.

Spotrebiteľské centrum generácie 2000 v rámci ochrany trhu,  bolo a aj je proti dovozu nekvalitného tovaru, ale aj dvojakej kvalite potravín či už na trh SR, alebo EÚ a to z dôvodu liberalizácie trhu, kde už firmy či podnikatelia importovaný tovar rozdistribujú do členských štátov EÚ, ak bol v rámci voľného obchodu privezený na územie EÚ. Je zrejmé, že na počet inšpektorov a kontrolórov nie je možné pri tak rozsiahlej distribúcii tovaru kontrolovať kvalitu, čo ukazujú už súčasné vyjadrenia Veterinárnej a potravinovej správy, ale aj Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Potravinová sebestačnosť a podpora poľnohospodárstva je prioritou hnutia Sme rodina – Boris Kollár, z tohto Spotrebiteľské centrum generácie 2000 spolupracuje v rámci ochrany spotrebiteľa a vnútorného trhu SR s hnutím, aby spotrebiteľská politika bola presadzovaná aj prostredníctvom politikov, ktorým na zdravých potravinách záleží, preto budeme vyzývať štandardných politikov k predloženiu obsahu rokovaní ohľadne zmluvy TTIP,  ktorá sa preberá v zákulisí, opäť o nás bez nás!

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a americký minister obchodu Wilbur Ross volajú po novom prístupe k dohode o európsko-americkom voľnom obchode.
Táto téma bola posunutá do zákulisia rokovaní europoslancov v EP. V pozadí sa na dohode pracuje a SR patrí k štátom, ktoré sú proti prijatiu dohody TTIP medzi EÚ a USA, najmä odborná verejnosť a spotrebiteľské organizácie sa pripojili k iniciatíve proti TTIP a STOP TTIP.

Z tohto dôvodu upozorňujeme, že rokovania tajne naďalej prebiehajú. O tom svedčí aj návšteva prezidenta Macrona v USA, s prezidentom Trumpom. Rovnako bola pripravovaná aj CETA!


Existuje 10 dôvodov, prečo vznikajú obavy občanov jednotlivých krajín Európskej únie ohľadom prijatia obchodnej a investičnej dohody TTIP:

1. Hrozba pre demokraciu

Obchodná a investičná dohoda TTIP by dala nadnárodným spoločnostiam právomoc súdiť vlády kvôli rozhodnutiam, ktoré by poškodili budúce zisky nadnárodných spoločností, podkopúc tak demokratické rozhodnutia urobené vo verejnom záujme.

2. Hrozba pre verejné služby

Obchodná a investičná dohoda TTIP vytvorí nové trhy vo verejných službách, ktoré vedú k ich liberalizácii a privatizácii. Bolo by veľmi náročné – takisto ako energiu a vodu – ich vrátiť späť pod verejnú kontrolu.

3. Hrozba pre potravinovú bezpečnosť

Prostredníctvom harmonizácie regulácie potravinovej bezpečnosti potravinové bezpečnostné štandardy Európskej únie by sa znížili na úroveň štandardov Spojených štátov. Odstránilo by to obmedzenia voči geneticky modifikovaným organizmom (GMOs)2, pesticídom a hovädziemu mäsu, ktoré obsahuje rastové hormóny.

4. Hrozba pre životné prostredie

Obchodná a investičná dohoda TTIP by zharmonizovala a znížila environmentálne regulácie Európskej únie na úroveň Spojených štátov povoľujúc americký štýl frakovacieho rozmachu v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a kdekoľvek v Európe.

5. Hrozba pre podnebie

So silnými právami investorov by obchodná a investičná dohoda TTIP dovolila nadnárodným spoločnostiam súdiť vlády kvôli zavádzaniu nových politík neťaženia fosílnych palív.

6. Ohrozenie pracovných práv

Pracovné práva by boli znížené na štandardy Spojených štátov a podniky by mohli presídliť do štátov Spojených štátov a krajín Európskej únie s najnižšími pracovnými štandardmi.

7. Hrozba pre osobné súkromie

Uniknuté dokumenty ukazujú, že obchodná a investičná dohoda TTIP by mohla byť použitá na znovuzavedenie hlavných prvkov dohody ACTA, ktorú odmietol Európsky parlament po rozsiahlom proteste. Mohla by prinútiť internetových poskytovateľov, aby sledovali svojich zákazníkov.

8. Ohrozenie finančnej kontroly

Obchodná a investičná dohoda TTIP je zostavená tak, že by odstránila mnohé nové finančné regulácie (napr. ako bankové zábezpeky), ktoré sa zaviedli od roku 2008, aby zabránili budúcemu finančnému krachu.

9. Vyjednávanie v tajnosti

Zatiaľ čo lobisti nadnárodných spoločností zohrávajú neodmysliteľnú úlohu vo vyjednávaniach, verejnosť bola vylúčená. Neexistuje verejný prístup k návrhom vyjednávaných textov, takže väčšina informácií, ktoré z návrhov zmluvy vieme, je z uniknutých dokumentov.

10. Nebezpečný projekt pre zvyšok sveta

Ak obchodná a investičná dohoda TTIP bude schválená, tak celosvetovo krajiny na juhu sa dostanú pod obrovský tlak aplikovať štandardy TTIP, aby sa vyhli obchodným stratám. Cieľom obchodnej loby je vytvorenie “celosvetového približovania k štandardom Európskej únie – Spojených štátov”. Toto by prinútilo chudobnejšie krajiny, aby prijali politiku voľného obchodu, o ktorej nemohli spoluvyjednávať.

Viac informácií tu: http://www.skolaalternativ.cz/?p=265

Otázky na mňa a Sme rodina ktoré dostávam sú zaujímavé, ale opodstatnené a tak odpovedám.

30.10.2019

Otázky ktoré dostávam sú zaujímavé, ale opodstatnené. Ani sa nedivím, ak médiá všetko otáčajú a najmä niektorí nasadení konšpirátori, ktorí majú úlohu spochybňovať relevantnosť hnutia Sme rodina na slovenskej politickej scéne, nakoľko samotné hnutie je zložené z vlastencov, konzervatívcov a pravičiarov. Boris Kollár ako demokrat založil otvorené hnutie a [...]

Dnes banky postupujú zvláštnym spôsobom, nepripomína to obdobie krízy a situáciu z r. 2008?

30.10.2019

Na zamyslenie, dnes banky postupujú zvláštnym spôsobom, nepripomína to situáciu z r. 2008? Pripomeňme si, keď pred jedenástimi rokmi, v septembri roku 2008, padla v USA jedna z najväčších a najstarších investičných bánk – Lehman Brothers. Americký finančný obor vtedy musel vyhlásiť bankrot, ktorý je dnes vnímaný ako jeden z kľúčových momentov pre začiatok [...]

SR Prezidentka Čaputová Úradovanie Východ Prešov Návšteva

Čaputová: Z východu som nadšená, rada sa sem vraciam

25.04.2024 21:45

Prezidentka navštívila rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, centrum pre obete násilia či národnú kultúrnu pamiatku na Solivare.

SR Bratislava EK Vláda Jourová RTVS MK Stretnutie TK BAX

Jourová rokovala s Ficom i Šimkovičovou: Nikto si neželá, aby Slovensko prišlo o peniaze EÚ, eurokomisia má však otázky

25.04.2024 19:57

EK diskutuje s vládou o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia napriek žiadosti komisie presadila v zrýchlenom režime.

Lukasenkova atletka

Lukašenko prezradil, kedy odíde. Ženu na čele štátu nechce, ale atlétku, ktorá neznáša dúhové farby, by podporil

25.04.2024 19:00

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusom sa žije oveľa lepšie ako pred tromi desaťročiami. Ako vyzerá porovnanie ich finančných pomerov so Slovákmi?

Praha, masová streľba, Česko

Strelec z pražskej univerzity netrpel duševnou poruchou, motív úrady oznámia čoskoro

25.04.2024 18:21

V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 6902x
Priemerná čítanosť článkov: 2301x

Autor blogu

Archív