Dnes banky postupujú zvláštnym spôsobom, nepripomína to obdobie krízy a situáciu z r. 2008?

Na zamyslenie, dnes banky postupujú zvláštnym spôsobom, nepripomína to situáciu z r. 2008?

Pripomeňme si, keď pred jedenástimi rokmi, v septembri roku 2008, padla v USA jedna z najväčších a najstarších investičných bánk – Lehman Brothers. Americký finančný obor vtedy musel vyhlásiť bankrot, ktorý je dnes vnímaný ako jeden z kľúčových momentov pre začiatok svetovej finančnej krízy. Avšak pád Lehman Brothers bol len vyvrcholením dlhodobejších problémov, do ktorých sa vtedy dostal americký hypotekárny trh a naň napojené finančné inštitúcie. Svetovú finančnú krízu v roku 2008 (a doznievajúci ešte dnes) tak môžeme vnímať ako dôsledok americkej hypotekárnej krízy.

Banka Lehman Brothers pôsobila na trhu dlhšie ako 150 rokov. V roku 2008 sa jej však stali osudnými hlavne zlé investície do realít v hodnote 60 miliárd dolárov a tiež neschopnosť nájsť investičného partnera, ktorý by ju zachránil. Americký centrálny bankový systém (FED) iným problémovým finančným inštitúciám v minulosti niekoľkokrát pomohol, pretože sa obával, že by ich pád mohol vyvolať krízu v celom systéme. V prípade Lehman Brothers už ale nechcel dať k dispozícii peniaze daňových poplatníkov. Americká vláda tak banku nechala po piatich dňoch krízových rokovaní padnúť. Lenže v Lehman Brothers mali peniaze aj ďalšie banky vrátane európskych. Veľkou mierou sa vďaka tomu dostali do podobných problémov a finančná kríza sa veselo preliala až za oceán. Len o necelé dva týždne neskôr uzavrela americká vláda najväčšiu domácu sporiteľňu Washington Mutual. A jej pád sa stal najväčším krachom v histórii bankového sektora USA.

Poďme sa ale vrátiť späť na začiatok svetovej krízy – teda k americkej hypotekárnej kríze. Vysvetliť jej presné príčiny vôbec nie je ľahké, ale veľmi zjednodušene povedané stáli za krízou amerického hypotekárneho trhu nesplácané hypotéky poskytované klientom so zlou úverovou minulosťou. Ľudsky povedané – vlastný dom si na hypotéku zhotovovali aj tí Američania, ktorí si to proste a jednoducho nemohli dovoliť, a ktorým by banky správne hypotéku vôbec poskytnúť nemali.

V okamihu krachu Lehman Brothers sa začali ďalej prepadať akciové trhy nielen v USA, ale postupne aj v Európe a Ázii. Samotné hypotekárne úvery prestali byť hlavným dôvodom pokračovania krízy, ktorá sa v tú chvíľu kvôli prepojenosti svetovej ekonomiky zmenila z americkej hypotekárnej krízy na finančnú svetovú krízu. Jej dôsledky podľa mnohých odborníkov pociťujeme dodnes.

Otázky na mňa a Sme rodina ktoré dostávam sú zaujímavé, ale opodstatnené a tak odpovedám.

30.10.2019

Otázky ktoré dostávam sú zaujímavé, ale opodstatnené. Ani sa nedivím, ak médiá všetko otáčajú a najmä niektorí nasadení konšpirátori, ktorí majú úlohu spochybňovať relevantnosť hnutia Sme rodina na slovenskej politickej scéne, nakoľko samotné hnutie je zložené z vlastencov, konzervatívcov a pravičiarov. Boris Kollár ako demokrat založil otvorené hnutie a [...]

Obchodná a investičná dohoda TTIP by dala nadnárodným spoločnostiam právomoc súdiť vlády kvôli rozhodnutiam, ktoré by poškodili budúce zisky nadnárodných spoločností.

28.10.2019

Európa musí vystúpiť z tieňa USA a začať sledovať vlastné záujmy, inak ju objatie jej veľkého brata zadusí.“ Treba si uvedomiť jednu závažnú vec: je strašne naivné, ak sa niekto domnieva, že dohody ako TPP či TTIP majú za cieľ zabezpečiť blahobyt pre všetkých. Takáto zásada nikdy nebola základom svetového biznisu. Hlavnou úlohou týchto zmlúv je zaistiť [...]

SR polícia Martin prepadnutie sudkyňa ZAX

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

09.05.2025 20:47

Po vykonaní potrebných procesných úkonov bola osoba prepustená na slobodu, bez vznesenia obvinenia, uviedla polícia.

Bratislavský protest 'Slovensko je Európa'

Vo viacerých mestách v SR a zahraničí sa konali protesty 'Slovensko je Európa'

09.05.2025 19:00

Boli napríklad v Bratislave, Poprade, Námestove, Martine či v Michalovciach. V zahraničí sa protesty konajú v Krakove, Amsterdame, Londýne či Madride.

Robert Francis Prevost / Lev XIV. /

Nový pápež kryl sexuálne násilie na deťoch, tvrdí americká organizácia. Vatikánu poslala na Prevosta oficiálnu sťažnosť

09.05.2025 17:19

Organizácia poslala Vatikánu oficiálnu sťažnosť na kardinála Prevosta iba krátko pred úmrtím pápeža Františka.

Vatican Pope

Prevost tušil, že by ho mohli zvoliť za pápeža. Kto prezradil to, že sa s ním americký kardinál pred konkláve radil o výbere mena?

09.05.2025 17:15

S kým telefonoval Robert Prevost deň pred začiatkom voľby pápeža, aby sa s ním porozprával o tom, ako by sa volal on ako nový pontifex?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 7168x
Priemerná čítanosť článkov: 2389x

Autor blogu

Archív